© 2015 Anežka Fenclová

Předem rozdané karty

Přestože se letošní uctění památky 17. listopadu na pražském Albertově neslo spíše v duchu vyjádření podpory současné hlavě státu, mezi množstvím nápadně se podobajících transparentů ,,Ať žije Zeman“, přišla vyjádřit nesouhlas také hrstka odvážných, kteří s výroky a vládou prezidenta nejsou spokojeni. Byli však ve značné menšině.

Letos se na místě konala akce na podporu prezidenta, k níž se připojil také Blok proti islámu v čele s jeho šéfem Martinem Konvičkou. Zvýšená bezpečnostní opatření a osobní prohlídky znemožňovaly již několik hodin před začátkem akce přístup k pódiu i pamětní desce. Příznivce prezidenta policie za zátarasy ale mnohdy pustila. Ostatním nebyl přístup umožněn, údajně kvůli přehlednosti a chystané akci Bloku proti islámu za účasti prezidenta Miloše Zemana. Ten na závěr svého projevu společně s Martinem Konvičkou zazpíval českou hymnu.

Na Albertov přišlo Zemana podpořit několik tisíc lidí a další se shromáždili u Národního muzea, kde současně probíhala demonstrace Za naši kulturu a bezpečnou zem. Odpůrci imigrace vyjádřili svůj nesouhlas zdvihnutím zelených karet s nápisem Stojíme za svým prezidentem. S projevem vystoupil například předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura nebo Okamurův spolustraník Radim Fiala.

Na závěr shromáždění na Albertově se u Botanické zahrady střetly oba názorové tábory. Situace se vyhrotila, když na Albertov dorazili příznivci uprchlíků. Musela zasahovat policie.

2533 Comments