© 2015 Marie Horňáková

Albertov pouze pro zvané

Prezident Miloš Zeman se v rámci oslav 17. listopadu vrátil na Albertov. Zatímco minulý rok, při 25. výročí revolučních událostí, ho odpůrci zasypali vajíčky a pískotem, letos ho pod pódiem přivítali zastánci se sladěnými transparenty „Ať žije Zeman“.  Podpořit prezidenta přišli i příznivci Bloku proti islámu, který se k akci připojil. Po boku hlavy státu tak promluvil i lídr hnutí Martin Konvička.

Demonstraci proti imigraci muslimských uprchlíků do České republiky doprovázela bezpečnostní opatření. Místo pod pódiem policie uzavřela a organizátoři do něj pouštěli pouze prověřené příznivce Zemana. Kvůli tomu došlo k incidentu, kdy se skupina studentů nedostala k pamětní desce. Postup následně odsoudili zástupci samotných studentů, rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima a Masarykovy univerzity Mikuláš Bek i politici, mimo jiné Miroslav Kalousek z TOP 09 nebo Petr Fiala z ODS.

Na Albertov přišli i prezidentovi odpůrci. Stejně jako minulý rok mu vystavili symbolickou červenou kartu. K demonstraci se chtěl připojit i průvod lidí zastávajících imigraci. Policejní těžkooděnci jim ale v ulici Na Slupi zatarasili cestu, aby předešli konfliktu.