© 2015 Lucie Teplá

Den v Klementinu

7. 12. 2015, Praha – Již čtvrtý ročník vánočního jarmarku, kde bylo možno zakoupit výrobky jak od těch nejšikovnějších knihovníků z celé České republiky, tak výrobky chráněných dílen, pořádala Národní knihovna Praha. Část výtěžku byla jako každoročně věnována na dobročinné účely.

Kromě jarmarku mohli návštěvníci Klementina absolvovat komentovanou prohlídku do prostor nejstaršího traktu – Křižovnické chodby. Ta je nově zrekonstruovaná, lidé tak mohli obdivovat původní pískovcovou podlahu či fresky s motivy ze života dvou nejvýznamnějších světců jezuitského řádu – sv. Ignáce z Loyoly a sv. Františka Xaverského. Původně se jednalo o hlavní vstup do areálu, byla zde umístěna vrátnice, hovorna a pokoj pro hosty. Bohatá výzdoba není náhodou, jednalo se o první prostor, se kterým se obyvatelé a návštěvníci Klementina setkali. Délka chodeb je 85 metrů a šířka 4,5 metru.

Cílem je ukázat, že naše knihovna není jen o knihách, ale nabízí celou škálu kulturních aktivit, “ říká Irena Maňáková, ředitelka odboru komunikace NK.
Během Dne v Klementinu se konal také koncert dětských sborů v Zrcadlové kapli a součástí byl i volný vstup na výstavu Biblické příběhy na renesančních iluminacích, s bohatě zdobenými rukopisy zhotovenými před téměř 500 lety.

110 Comments