© 2015 Tereza Vaisová

MČR v boxu 2015: bojovná srdce a tvrdé háky

Poslední listopadový týden byl pro český amatérský box vyvrcholením sezóny. Ve Znojmě se sjely desítky borců a borkyň, všichni za jedním účelem. Ovládnou svou váhovou kategorii. Na letošní ročník, který probíhal od 24. do 26. listopadu, se sjeli opravdu ti nejlepší, což ukázala i kvalita zápasů. Letošní mistrovství nabídlo tvrdé boje, knockouty i překvapivá vítězství.

Vyřazovací boje probíhaly první den turnaje. Všichni závodníci ráno prošli vážením. Odpoledne se začalo vyřazovat. “Uvidíme, jak to letos dopadne, ale ty kluci jsou nahecovaný, chtěj vyhrát,” hodnotil situaci trenér Pražského rohovníku Michal Soukup, který přivezl nejvíce nominovaných. V prvním dni nebyly boje až tak tvrdé, slabší vypadli, silnější se připravovali na další den. “Matěji dělej, dopotit!” Křičel Michal Soukup na svého svěřence, který vyhrál. “U amatérů je blbý, že se musí vážit každej den, takže se moc nenajíme,” povzdechnul si jeden z boxerů Pražského rohovníku.

Druhý den nabídl finálové boje žen, kdy nejlepší byly váhy do 60 a 64 kilogramů. Šedesátku nově ovládla Kateřina Humlová, která svému vítězství nemohla uvěřit. “Já nemůž, ííííííííí, ááááááá,” běhala mezi lidmi v euforii. Kategorii do 64 ovládla Eva Šmoranzová, která reprezentovala ČR i na Evropských hrách v Baku. Mužské boje už nabídly tvrdé knockouty, bojovnost a přesné údery, které soupeře bolely. Bojovalo se do pozdních hodin. A ti kdo vyhráli, opět zoufali, že se ani dnes pořádně nenajedí.

Finálový večer nabídl opravdovou show. Přenosy zápasů na YouTube, Česká televize, davy lidí, nasvícený ring. “Mám z toho radost, bude to pěkný,” usmíval se jeden z finálových borců David Hošek. Všechny váhy ukázaly, že borci o jejich titul bojují oprávněně. Knockouty už sice ve finálovém ringu vidět nebyly, ale údery byly tvrdé, nikdo neváhal. “Super zápasy, rychlost, štípaná, tvrdost a vyrovnaný soupeři! Tak to má vypadat!” znělo napříč hledištěm. Lidé dokázali v hale navodit neskutečnou atmosféru a podporovali borce do posledního úderu.

Nejvíce medailí si odvezl Pražský rohovník, který vede od začátku Michal Soukup. “Box je můj život, a jsem rád, že to, co dělám, má smysl. Naše tělocvična není jen parta lidí, my jsme taková velká rodina. Ty kluci se podporujou pořád, jsou spolu, pomáhají si,” smál se a díval se na své svěřence.

A halou už zněl jen vítězný řev a rohovnické heslo “V jednotě je síla!”

 

563 Comments